TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Holistik SEO

Holistik SEO

24 Nisan 2018

Holistik SEO nedir? Holistik SEO’nun alışıla gelmiş standart SEO çalışmalarından farkı nedir? Holistik SEO çalışması yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Günümüzde ağırlıklı olarak son 1 senedir bir çok dijital ajans firmasının kullandığı, son kullanıcı olan internet kullanıcılarının en azından yorum yapabildiği SEO konusu her geçen gün yaşadığı değişikliklerle ve arama motorlarının uygulamış olduğu algoritma değişiklikleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

 

Arama motoru olan Google’ın son bir yıl içerisinde yapmış olduğu algoritma değişikliklerine hızlıca ayak uydurmaya çalıştığımız bu günlerde yeni bir kavram olan “Bütünsel Seo” yani genel adı ile “Holistik Seo” kavramı ile karşı karşıyayız. Bahsi geçen Holistik SEO kavramı, kelime anlamının tam karşılığı olarak bütünsel SEO anlamına geliyor. Uygulanan SEO çalışmaların, site içi seo, site dışı seo, sosyal medya entegrasyonu ve diğer işlemler ile birlikte olarak arama motoru optimizasyonunun tüm mecralarda bir dengeli bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesini ve uygulanması durumunu kapsayan bu SEO çalışması, değişen algoritma değişiklikleri ile birlikte yıllardır uygulanan geleneksel SEO çalışmalarında bazı tekniklerin önemini yitirmesi ile birlikte daha kapsamlı ve detaylı bir hale gelmesinin vucut bulmuş hali olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bu zamana kadar, arama sonuçlarında üstlerde yer almak için SEO uzmanları kullanıcıya yönelik SEO çalışmaları yapsalar da, önemsenmeyen husus olarak, yanlış yapılan uygulamalar karşımıza çıkıyordu. Ama Holistik SEO kavramının bize özellikle dikte ettiği en önemli hususun mümkün olduğunca daha fazla kullanıcı odaklı ve gerçekçi olma durumudur. Buna bağlı olarak da Geleneksel SEO yaklaşımının ötesine geçmek SEO çalışmalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

 

Holistik SEO Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Öncelikle seo yapılacak olan web sitesi için kullanıcı odaklı olan bir link yapısı oluşturmak zorundayız.

 

Sayfa açıklaması ve anahtar kelime seçimlerimizde internet kullanıcılarının beklentilerini maksimum düzeyde karşılayacak nitelikte kelimeleri kullanmalıyız. Ayrıca bu konuda ele alınacak en önemli husus,  anahtar kelime seçimlerinde 2 kelimeden daha uzun olan anahtar kelimeleri seçmekte fayda olduğunu unutmamalıyız.

 

Web sitesimizde bulundurduğumuz içeriklerin güncel olduğundan emin olmalı ve web sitemizin sürekli güncel tutarak, kaliteli içerik paylaşmaya dikkat etmek gerekiyor. Unutulmamalı ki, yapılacak olan bu işlem web sitemizi ziyaret eden kullanıcılar açısından olduğu kadar, arama motoru olan Google açısından da faydalı olduğudur. İnternet siteniz sıklıkla güncelleniyorsa, Google botları web sitenizide aynı sıklıkla ziyaret edecektir. Web sitenizde paylaşımda bulunduğunuz içeriğiniz kaliteli ve dikkat çekici olursa ziyaretçileriniz web sitenizde daha fazla zaman harcayacaktır.

 

Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya kanalları ve Google Adwords’den mutlaka ama mutlaka destek alın. Diğer sosyal medya kanallarından da sitenizde paylaşılan içeriklere ait linklerin çıkışlarını yaptığınızdan emin olmalısınız.

 

Sosyal medya butonlarını es geçmeyin. Web sitenizde sunmuş olduğunuz ürün veya içeriğin paylaşımı için sosyal medya butonlarının görünür ve belirgin olduğundan emin olun. Sitenizi ziyaret eden kişilerin, ürün veya hizmete kolay ulaşımı ve paylaşımı içini sosyal medya hesaplarına da kolay ulaşabilecekleri şekilde konumlandırılmasında fayda var.

 

Hizmet verilen sektörü ve rakip analizini gerçekçi veriler kullanarak yapın. Sizinle aynı işi yapan rakiplerinize ait web sitelerini incelemekten çekinmeyin. Rakiplerinizden daha fazla kullanıcı odaklı olan yapıları tercih ederek kendi web sitenizi işlevsel hale getirin.

 

Yazımızda belitmiş olduğumuz gibi, bahsedilen maddeler hali hazırda Geleneksel SEO çalışmalarında zaten uygulanmakta olup, Holistik SEO kavramında bu yapılan işlemler ve uygulama yöntemleri daha fazla detaylandırılarak yapılmaktır. Üst paragrafta da belirttiğimiz gibi “Holistik SEO” mantığı uygulanırken, yapılan işlemlerin bütünselliği ön plandadır. Dijital kanalların hemen hemen hepsinde eş zamanlı olarak işlem yapılmalıdır. Google Adwords reklamcılığı ve en fazla kullanılan sosyal medya kanallarından destek alınmalıdır. İnternet sitenizde mevcut olan sayfaların ve ilgili paylaşımların link çıkışları sosyal medya kanallarında ve Adwords hizmeti ile maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Genel anlamda, Holistik SEO kavramı isminden de anlaşılacağı üzere, yapılan işlemlerin bir bütünlük ve düzen içerisinde olmasını sağlarken, bu bütünlüğü mümkün olduğunca tüm dijital kanalları kullanarak uygulamanız internet siteniz için artı değer kazanmasına vesile oluyor.Bu yazı 2625 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Web Tasarımda Güven

24 Nisan 2018

Google Görsellerde SEO

24 Nisan 2018