TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Güzel Bir Web Sitesi Yapmanın İncelikleri

Güzel Bir Web Sitesi Yapmanın İncelikleri

16 Haziran 2018

Bu makalemizde sizlere güzel bir web sitesi yapmanın inceliklerini anlatacağız. Öncelikle sitemizi tasarlarken sitemize girecek kullanıcı gözüyle bakmalıyız.

Sitemiz kullanıcıya temiz ve kolay ulaşım sağlamalıdır. Web sitemizin temel kullanım araçlarından biri menülerdir ve kullanıcı menüler aracılığı ile aradığı sayfaya geçiş yapmak ister ancak tasarladığımız menünün göz yorucu animasyon içermesi ve menünün boyutunun küçük olması gibi faktörler kullanıcının istediği veriye ulaşmasını zorlaştırmaktadır.

 

Bu nedenle menümüzü olabildiğince sade ve anlaşılır bir tasarımla dizayn etmeliyiz. Ayrıca her sayfamızda anasayfa dönüşü sağlanabilecek bir buton bulundurmalıyız. Bir başka önemli faktörde kullanıcının hangi sayfada olduğunu ve o sayfaya hangi sayfalar aracılığıyla ulaştığını bilmesidir. Bunu sitenizin içerik kısmının üstüne görebileceği bir yere göze çok batmayacak bir tasarımla koymalısınız. Örneğin: /haberler/teknoloji /otomobil Bir kullanıcı sitenize girdikçe sitenizi benimsemeye ve daha kolay kullanmaya başlayacaktır. Fakat siz sürekli tasarımınızı değiştirirseniz yada site içindeki menülerin içerik kısımlarının yerlerini değiştirirseniz kullanıcının alışmış olduğu dizaynı bozduğunuzdan dolayı kullanıcıya rahatsızlık vermiş olursunuz hatta kullanıcı kaybı dahi yaşarsınız.

 

Bu nedenle sitenizin tasarımını çok sık değiştirmeyin. Sitenizin sade bir görüntüsü olmasına özen gösterin. Özellikle yeni başlayanların yaptığı hatalardan biriside sitenin her yerine renk atmasıdır. Menüleri ayrı renk içerik kısmını ayrı renk arka planı ayrı renk alt kısmı ayrı renk yaparsanız kullanıcının gözünü çok yorarsınız aradığı içerik sitenizde bulunsa dahi okumak istemeyecektir. Bu nedenle sitemizde sade bir görüntü olmalıdır. Özellikle metin kısımlarımızın arka planı beyaz kalmalıdır.

 

Web sitelerinin standart görüntüsü 1024x768’dir. Fakat biz bu ölçüye takılı kalmamalıyız çünkü her kullanıcının kullandığı ekran çözünürlüğü aynı olmayabilir. Bunları göz önünde bulundurmazsak sitemiz ekrana göre çok küçük yada çok büyük gözükebilir. Elbet görmüşsünüzdür, bazı siteler ekrana göre ekranı otomatik doldururlar bazıları ise sayfayı ortalar. Özellikle kullanıcıların mobil cihaz kullanımlarını da hesaba katarsak sitenizin popüler ve bir web sitesi olabilmesi için responsive (Ekrana göre kendini boyutlandırabilmesi) yapıya sahip olmalıdır. Web tarayıcılarının gelişimini sürekli takip edin web sitenizin bütün tarayıcılarda sorunsuz çalışması için gerekli güncellemelerinizi yapın.

 

Kullanıcılar için en önemli unsurlardan biride girdikleri sitenin hızlı açılmasıdır. Web sitelerinin ortalama açılma hızı 1-2 saniyedir. Eğer sizin siteniz bu sürenin üzerine açılıyorsa kullanıcı kaybetmeniz olağandır. Sitenizi yavaşlatacak faktörler script ve görsellerdir. Görsellerinizi küçük boyutlarda sitenize yükleyin. Sitenizi yavaşlatacak scriptleri kullanmayın. Ana sayfanızda kesinlikle video bulundurmayın. Sitenizi hızlı çalışacak şekilde bitirdiniz diyelim eğer kötü bir hosting şirketiyle anlaşırsanız siteniz gene yavaş açılacaktır. Siteniz için iyi bir hosting şirketiyle çalışın ve mümkünse bulunduğunuz lokasyon (ülke) içerisinde bulunan bir hosting şirketi olsun.

 

Mutlaka kullanıcılarınızla iletişim halinde olun size yazabilecekleri bir iletişim sayfası bulundurun bunun dışında sitenizde bir haber yada makale gibi paylaşımlar bulunacaksa kişilerin yorumlarını sizlerle paylaşabilecekleri bir yorum alanıda ekleyin. Son olarak web sitenizle ilgili birçok sosyal ağ hesaplarınız olsun sosyal ağlar kullanıcı çekmek için en ideal alanlardır..Bu yazı 2748 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Web Tasarımda Güven

24 Nisan 2018

Google Görsellerde SEO

24 Nisan 2018

Holistik SEO

24 Nisan 2018