TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Google Görsellerde SEO

Google Görsellerde SEO

24 Nisan 2018

Görsellerdeki Sonuçlarınızı Yukarı Nasıl Çıkarabilirsiniz ?

Dijital reklamcılığın gösteri alanı olan Google’da internet kullanıcıları tarafından yapılan aramaların yaklaşık olarak 1/3’i ilgili resim veya fotoğraflardan oluşan görsel içerikleri bulmak için yapılıyor. Bu sebeple web sitelerinde metinleri zenginleştirmek için kullandığımız görsel içeriklerin SEO tarafından ele aldığımızda önemle dikkate almamız gereken bir unsur olduğunu ifade edebiliriz. Bundan bir kaç sene evvel Google, yapılan arama sonuçlarında çıkartmış olduğu görselin üzerine tıkladığımızda bizi görselin bulunduğu web sitesinin ilgili sayfasına yönlendirmesiyle ziyaretçi elde ederken, yapılan algoritma değişiklikleri ile daha fazla kullanıcı kalitesi sağlamak için arama sonuçlarında görsel nesnenin büyük halini göstererek internet kullanıcılarının gerçek manada amacına ulaşmasını sağlıyor. Olaya bu mantık çerçevesi üzerinden bakarak ele alırsak, “Görseller için ayrıca SEO uygulanması web sitenizin trafiğine etki edecektir” sorusunu yaratıyor. Biz bu noktada görseller için SEO çalışması yapmak faydalıdır sorusunun cevabını vermeye çalışıyoruz.

 

– Görsel İçerikler İçin SEO Yapmak Şart mı?
Eğer web sitenizi yayınlamaktaki amacınız, hizmet sektörü değil de, bir ürün veya bir nesneyi tanıtmak amaçlı ise bu sorunun cevabı çok net. EVET. Elle tutulur, gözle görülür olarak satılan ürün ve hizmetlerde,internet kullanıcıları genel anlamda bulmak istedikleri ürünü arama sonuçlarının görseller sekmesi üzerinden aratarak sonuca ulaşmaya çalışırlar. Kullanıcı kişi, arama motoruna “abiye elbise modelleri” yazarak karşısına çıkan her siteyi tek tek incelemek yerine, arama sonuçlarında tümü yerine sadece görseller kısmında çıkan ve ayrıca görsel olarak hoşuna giden içeriğin sağ kısmında yer alan sayfayı ziyaret et butonuna tıklayıp direkt olarak ilegili sayfaya yönlenmek ister. Bu durum bir çok farklı sektörü de içerisine alarak ilgili web sitesine daha fazla ziyaretçi kazandırmakla birlikte,  dönüşüm oranının artmasında artı bir rol oynamaktadır.

 

Web sitenizde sizlere link kazandıracak her türlü metinsel ve görsel içerikler ile birlikte başkaları tarafından paylaşılıp size link vermesini sağlamayı başardığınız anda, sizi görsel arama sonuçlarında ilk sıralara çıkarmak açısından faydalı işlem olacaktır.

 

– Görsel İçeriklerin Orijinal Olup Olmaması Durumu
Bu sorunun cevabı genel anlamda hayır. Web sitenizde yer alan görsel içeriklerin, image bankalarından satın alınmış lisanslı görsel içerik olması veya hazır görseller olması SEO stratejinizi değiştirmemeli. Web sitelerinin metinsel içeriklerin aksine, kullanılan resim ve fotoğraf görsellerinde duplicate denen çoğaltılmış kopya durumu olmadığı için bir sorun teşkil etmeyecektir. Genel anlamda şunu belirtebiliriz ki, arama sonuçlarında üst sıralarda olan görsel, orijinal değildir. Unutmadan belirtmek isteriz ki, bazı görsel içerikleri kullanırken kaynak göstermeniz gerekebilir. Örnek, Bir haber ile ilgili fotoğraf karesi.


– Web Sitenizin Görsel SEO İşlemine İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlayacaksınız
Genel anlamda Google çok fazla arama potansiyeli olan anahtar kelimelerde arama sonuçları sayfasında, sayfa sonuçlarından önce anahtar kelimeye ait görsel içeriklerin bulunduğu bir bölümü ortaya çıkarır. İnternet kullanıcısı belli bir anahtar kelimeyi aratıp, sonuç olarak görsel arama sonuçlarından devam ediyor ise, Google internet kullanıcısının arama işini kolaylaştırmak adına bu görselleri bir paket haline getirerek üst alana yerleştirir. Örnek olarak resimde gördüğünüz abiye elbise modelleri kelimesinde üst alanda gruplanmış görsel içerikleri görebilirsiniz.

 

Görsel Arama Sonuçları İçin Optimizasyon Nasıl Yapılmalı
Yazımızı buraya kadar sıkılmadan okuduktan sonra görsel içerik optimizasyonu yapmaya karar verdiyseniz eğer, gerekli aşamalara geçmeye hazırız. Görsek içerikler için yapılan SEO işlemi, genel anlamda yaptığımız web optimizasyonuna göre çok daha basittir.

 

1- Görselin içeriğin dosya adını muhakkak web standartlarına uygun ve doğru olarak belirtmelisiniz.
2- Görsel içeriğin alternatif metin ismine, daha erişilebilir olması için kullanacağınız anahtar kelimeyi yazabilirsiniz.
3- Görsel içeriğe ait altyazı olarak, ilgili sayfanızda bulunan görselin altında yazan bilgide anahtar kelimelerinizden biri olması, SEO için alternatif metinden daha önemli olduğunu düşünüyoruz.
4- Görsel içeriğin bulunduğu sayfadaki metinsel içerikler ile uyumlu olması SEO işleminin önemli unsurlarından biridir. Metinsel içerik ile birlikte kullanılan görsel içeriğin birlikte olan uyumu ve aynı zamanda görsel optimizasyon konusunda işinize yarayacaktır.
5- Görsel içeriğin çözünürlük bilgileri ve boyutu konusunda Google garip ölçütlerde görsellere çok fazla yer vermediği gibi küçük boyutları da sevmez. Google, genel anlamda yüksek çözünürlükte olan görsel içerikleri göstermeye çalışarak, internet kullanıcısının aradığını bulması konusunda yararına hareket etmektedir.
6- Görsel içeriğin doğruluğu konusunda, Google yaptığı algoritma değişiklikleri ile gerçek anlamda ciddi değişiklikler yaptı. Bu algoritma değişikliği sayesinde, aranılan anahtar kelime ve çıkan görsel sonuç arasındaki uyumun eşdeğer olması anlamına geliyor. Kısacası “zippo çakmak” kelimesinde bir arama yaptığımızda, karşımıza hava durumu ile ilgili görsel içeriklerin çıkarak arama sonuçlarında görünmesi artık mümkün değil.Bu yazı 3376 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Web Tasarımda Güven

24 Nisan 2018

Holistik SEO

24 Nisan 2018